دیدنی های تربت حیدریه پنجشنبه دهم شهریور ۱۳۹۰ 12:8
 

 

تربت حیدریه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب مشهد و ۱۰۰۵ کیلومتری تهران است. شهر تربت حیدریه ۵۳ کیلومتر مربع وسعت دارد و ارتفاع آن ۱۳۳۳ متر از سطح دریا می‌باشد. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران برابر با ۱۱۹٬۳۶۰ نفر بوده‌است.

تربت حیدریه از شرق به شهرستانهای تایباد و تربت جام و رشتخوار، از غرب به کاشمر و از شمال به مشهد و نیشابور و فریمان و از جنوب به شهرستان مه ولات منتهی می شود. نام تربت حیدریه به اعتبار نام قطب‌الدین حیدر بر واژه اصیل و ایرانی زاوه در قرن نهم و بعد از آن غلبه یافت.

منطقهٔ تربت حیدریه بزرگترین تولیدکنندهٔ زعفران در جهان محسوب می‌شود

 

باغات کامه علیا و سفلی در شمال تربت حیدریه و رودخانه حصار و صنوبر، آبشار رودمعجن و شكارگاه از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان هستند. از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی شهر تربت حیدریه می توان به اماکنی همچون مجموعه باغ ملی و پارک جنگلي پيشكوه اشاره کرد.

 • آبشار رودمعجن

روستای رودمعجن در 48 کیلومتری غرب تربت حیدریه واقع است. در 4 کیلومتری این روستا آبشاری زیبا به ارتفاع 28 متر پدید آمده که از سلسله جبال چهل تن در 45 کیلومتری غرب شهرستان سرچشمه گرفته، رود معجن پس از ایجاد آبشار و مشروب کردن آبادی، در نزدیکی روستای رود معجن وارد رودخانه حصارچه می شود.

 • مناطق شکار ممنوع برنای و ژرف

این مناطق در شرق شهرستان تربت حیدریه و در ارتفاعات شهرستان زاوه قرار دارند. این مناطق جلگه ای در بعضی نواحی دارای ارتفاعات سنگی زیبایی هستند که مامنی مناسب برای زیست حیوانات وحشی به شمار می روند. در این مناطق حیواناتی نظیر قوچ، میش، قرقاول، سیاه سینه، گرگ و عقاب زندگی می کنند.

 • غار ماه پری

به رقم وجود اتلال باستانی متعدد و شواهد برجای مانده که حکایت از پیشینه ای مشخص و رد پای انسان ماقبل تاریخ در منطقه تربت حیریه دارد از دیگر نمونه‌های با اهمیت آثار غاری است موسوم به ماه پری در 19 کیلومتری شمال غربی تربت حیدریه و در نزدیکی روستایی به نام صنوبر که به استناد بررسی باستان‌شناسی از نخستین زیست گاه‌های این منطقه مربوط به پیش از تاریخ بوده است.

 • پارک کوهستانی پیشکوه

این پارک در حاشیه شهر تربت حیدریه واقع شده است با مساحت 800 هكتار بزركترين پارك جنگلي خاورميانه نام گرفته است. بخشی از این پارک تا ارتفاعات 3 قله امتداد یافته است. این پارک شامل گلزار شهدا، پارک سنگی، رستوران ،كافه سنتي و مصلا است که در آن وسایل تفریح کودکان قرار دارد. لازم به ذكر است كه عمليات اجرايي اين پروژه از سال 1378 آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

 • ارتفاعات مل کوه (به ضم ميم)

این ارتفاعات در 70 کیلومتری شمال شرقی تربت، در بخش کدکن قرار دارد. هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان جهت صعود به قلل این ارتفاعات عازم منطقه می شوند. در مسیر این ارتفاعات باغات میوه بسیار و چشمه سارهای جوشان و چشم اندازهای بدیع فراوان وجود دارد.

آثار باستانی

مزار بی‌بی حسنیه در داخل شهر تربت‌ حیدریه

بازه‌هور (بزدغور) محلی بین مشهد و تربت‌حیدریه در نزدیکی رباط‌سفید است. بنای بازه‌هور از سنگ و گچ است و این چهارتاقی جزو آتشکده‌های دوره ساسانی به‌شمار می‌آید. ویرانه‌های دو قلعه تاریخی دیگر به نام قلعه‌دختر و قلعه‌پسر بر فراز کوهستان و بر دو سمت آتشکده هنوز موجود است.
این مزار مدفن قطب‌الدین حیدر عارف قرن ششم هجری (۶۱۸-۵۱۳ هجری قمری) و سرسلسلهٔ فرقهٔ حیدریه است، این بنا در داخل شهر تربت حیدریه واقع شده و از آثار دوره صفویان می‌باشد.
این مزار در کیلومتر ۲۵ جاده تربت حیدریه به خواف و در شرق دهکده سنگان رشتخوار قرار گرفته‌است. مدفن یکی از مشایخ سلسله چشتیه و از خواص مریدان خواجه مودودچشتی (م.۵۲۷) است که در سال ۵۹۷ یا ۹۳ یا ۹۹ در سنجان وفات یافته و در همانجا مدفون گشته‌است.
 • بنای آرامگاه

مقبره قطب الدین حیدر مشتمل بر ایوانی مرتفع، ورودی و محوطه زیر گنبد است که فضایی به صورت گنبد خانه با وسعت حدود ۱۰۰ متر شکل گرفته و نقشه آن در نمای خارجی به شکل چلیپایی است. مدفن شیخ در میان محوطه زیر گنبد قرار گرفته و ضریح چوبی آن دارای تاریخ ۹۸۷ ه.ق است. در امتداد فضای ورودی نیز محرابی تعبیه شده است. بنای موجود در چندین دوره تاریخی مورد توجه قرار گرفته است بنحوی شالوده آرامگاه احتمالاٌ در دوره تیموری با گنبد دو پوسته گسسته استوار بر طاق نماهای شانزده گانه ایجاد شده، در دوره صفویه در سال ۱۰۲۳ هجری به همت خواجه سلطان محمود تربتی نیز تغییراتی در معماری آن صورت گرفته است.


در ضلع غربی مقبره قطب الدین حیدر ایوان مسجد جامع قدیم تربت حیدریه جلب نظر می کند. ارتفاع ایوان مذکور ۵/۱۱ و طول آن حدود ۵/۱۰ متر است. فضای داخلی ایوان مقصوره یا گنبد خانه مسجد با وسعت بیش از ۲۰۰ متر شامل غرفه و محرابی مزین به مقرنس و نیز تزییناتی به شیوه کاربندی در بخش زرین گنبد است. بنای مسجد جامع آجری است و تاریخ بنای آن که نام بانی را نیز شامل می‌شود بر سنگ سیاه و لوح مانندی حک شده است که نشان دهنده سال ۱۰۴۵ ه.ق زمان شاه صفی و به نام خواجه عبدالله فرزند درویش علی تربتی است.


 • رباط طبسی

از دیگر بناهای موجود در مجموعه معماری قطب الدین حیدر، رباطی است که حاج محمد ابراهیم طبسی از تجار معروف عصر قاجار در اواخر این دوره در ملک شخصی خود بنا کرد. رباط طبسی در زمره بناهای دو ایوانی است که شامل فضای ورودی، هشتی، تعدادی حجره مشرف به میان سرای بنا، انبار و اصطبل است.


این بنا در ۳ کیلومتری جنوب شهرستان تربت حیریه در روستایی به نام شیخ ابوالقاسم گورکانی ساخته شده است. وی در سال ۳۷۳ ه.ق بر مسند ارشاد نشست و به سال ۴۵۰ ه.ق دار فانی را وداع گفت. آرامگاه شیخ به صورت طاقی است که گنبدی بر فراز آن قرار گرفته و در مجاورت بنای مرکزی ابنیه ای برای اقامت زائران ایجاد شده است. بقعه امروزی به همت شیوخ گناباد و متصوفه روی بنایی از دوره صفویه بنیان گردیده است. شیخ ابوالقاسم گورکانی از مشهورترین عرفای خراسان (فوت به سال ۴۵۰ هجری قمری) و پنجمین قطب سلسلهٔ صوفیهٔ معروفیه‌است.


 • رباط لاری

این بنا در بازار شهر و در محله میدان رباط قرار دارد و به همت حاج محمد رضا لاری از تجار معروف شهر به سال ۱۳۰۸ ه.ق ساخته شده است. این رباط از بناهای دو ایوانی است و مشتمل بر هشتی ورودی، صحن، حجره، غرفه، اصطبل و ... است. همچنین فضای ایجاد شده در این بنا به صورت ۲۴ غرفه تابستانی بوده و اتاقک‌های پشتی استفاده زمستانی داشته است. علاوه بر آن ۴ فضای وسیع به صورت انبار در چهارگوشه رباط ایجاد شده است. آرامگاه حاج محمد رضا لاری نیز در غرفه ای در بازارچه جنب رباط قرار دارد.


 • رباط کسکک

این رباط در ۲۵ کیلومتری شمال تربت حیدریه در حاشیه معبر روستایی به نام کسکک قرار دارد. رباط دارای سردر ورودی است که بر طرفین آن ایوانچه‌ها و طاق نماهایی ایجاد شده است. اتاق‌های اقامت کاروانیان نیز در پیرامون مهمانسرای رباط ساخته شده که فضای ورودی آنها دارای سردر و فضای داخل آن نیز شامل تاقچه و بخاری دیواری است. در گوشه‌های این بنا محل نگهداری احشام ایجاد شده است. اعتصام الملک در سفرنامه خود به این بنا با عبارت رباطی کوچک اشاره می کند. بنای این رباط یادگاری از معماری دوره صفویه است.

 • مسجد کدکن

این بنا تالاری است مستطیل شکل و نسبتاٌ وسیع به صورت شبستان که در مرکز آن دو طاق بزرگ تشکیل گنبدهای چهار ترک را داده است. در انتهای هر یک از این طاق‌ها نیز عناصری از معماری طاق به مثابه ستونی برای استحکام گنبدها ایجاد شده است. محرابی هشت گوشه زینت بخش این مسجد گردیده و دیواره شمالی شبستان نیز در دو طبقه ساخته شده است که اشکوب زیرین آن دارای ۴ حجره است.


 • بنای مقبره شیخ حیدر

در سمت جنوبی مسجد بنایی با نقشه چلیپایی ایجاد شده است و این بنا در گذشته دارای کاشی‌های فیروزه ای و مسدس بوده که هم اکنون آثار کمی از آن برجای مانده است. بر گوشواره‌های فضای داخلی بقعه هشت ستون سنگی در نبش دیوار نصب است که بر آن با گچ قسمتی از سوره مبارکه (یس) با خط سفید در زمینه لاجوردی نقش بسته است و در زاویه جنوب غربی در بخش باقیمانده کتیبه عبارت (فی شهر ذی الحجه ۹۰۶) مشاهده می شود.


همانگونه که از نام آن برمی آید حاجی رئیس آن را در اواخر دوره قاجاریه بنا کرده است. از فضاهای مهم این حمام می توان به رشته پلکان‌های ورودی، سربینه، بینه، گرمخانه و مخازن آبگرم و سرد اشاره کرد که از ویژگی‌های جالب توجه آن هشت پر نقاشی ستون‌های سنگی بسیار زیبا است که فضای گنبدی بینه را پدید آورده است و در میان فضای آن نیز حوض سنگی به شکل هشت ضلعی قرار دارد. فضای ورودی حمام در قسمت سردر ورودی مزین به کاشی کاری لاجوردی منقوش به گل و بوته است.

اهالی تربت حیدریه

برای مشاهده‌ٔ اهالی مشهور این شهر رده:اهالی تربت حیدریه را ببینید.

زعفران

تربت حیدریه با تولید بیش از ۱۵۰ تن زعفران خشک اولین منطقه از لحاظ تولید زعفران در دنیا است. ایران در مجموع با تولید ۱۵۰-۱۷۰ تن زعفران بزرگترین کشور تولید کننده زعفران در جهان محسوب می‌شود و استان خراسان رضوی بیشترین مقدار زعفران تولیدی کشور را دارا می‌باشد به نحوی که در سال ۱۳۸۶ بیش از ۴۱هزار هکتار از اراضی این استان زیر کشت این محصول قرار گرفت. این شهرستان به تنهایی بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا را تولید می‌نماید.[۳]

صنایع ومعادن

تربت حیدریه دارای معادن غنی ومتنوع بیش از ۲۳ نوع ماده معدنی می‌باشد ودر بخش صنعت دارای صنایع بزرگ از جمله کارخانه سیمان زاوه، طلای زرمهر، قند و فولاد است. واحدهاي توليدي شهرستان شامل كارخانه سيم رضا، كارخانه مس توس،، كارخانه آرد والسي، كار خانه آرد بهنام ،كارخانه فرش آرا، كارخانه ايران نكتار، زيره پاك كني وپنبه پاك كني طلاي سفيد ، كارخانه كائولين، مجتمع فولاد رخ، محتمع فولاد تربت حيدريه شركت توليدي فراورده هاي لبني شير رضوان، كارخانه شير كامل ، كار خانه قند تربت حيدريه، كار خانه كاشي زرين،كارخانه شيرپاكان رضوان، سر دخانه بزرگ سه هزار تني و كار گاههاي ابريشم كشي، شركت سيمان زاوه تربت، كارخانه خوراك دام رخ، كارخانه خوراك دام زاوه، مجتمع صنايع تبديلي رادوار توس ، كار خانه ماكاروني مهسان، شركت زعفران كيان توس، كارخانه خوراك دام خراسان ،كار خانه نمك سرهنگ، كار خانه گچ رخ، معدن طلاي بايگ، معدن سنگ بايگ، معادن كائولين، مي باشد.همچنين وجود معادن غني سيليس به عنوان غني ترين منابع سيليس جهان-باريت، منيزيت-آگات-بنتونيت-كالك-خاكهاي صنعتي-گل سفيد-گچ-آهك-كروميت-منگنز-مس-نقره-طلا-فيروزهو سنگهاي تزئيني (تراورتن-گرانيت-مرمر )شهرستان تربت حيدريه را در زمره يكي از قطبهاي معدني استان خراسان بزرگ قرار داده است. [۴]

روستاها

 • روستای رودمعجن در۴۸ کیلومتری غرب تربت حیدریه

در چهار کیلومتری این روستا آبشاری زیبا با ارتفاع ۲۸ متری پدید آمده که از سلسله جبال چهل تن در ۵۴ کیلومتری غرب شهرستان سر چشمه گرفته و پس از ایجاد آبشار و مشروب کردن آبادی مسیر خود در نزدیکی روستای رود معجن وارد رودخانه حصارچه می‌شود.که سالانه گردشگران زیادی ازسراسر ایران و کشورهای همسایه به سمت خود جذب می‌کند.[نیازمند منبع]

 • روستای سیوکی در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان تربت حیدریه
 • روستای زرمهر در ۳۲ کیلو متری تربت حیدریه

این روستا دارای ذخایر نمونه طلا و جواهرات میباشد که به واسطه آن معدن بزرگ طلای زرمهر در آن واقع شده است. اهالی این روستا پیش از انقلاب بیشتر از طرفداران حکومت پهلوی بودند و افراد بسیاری در دربار داشتند. روستای الله آباد در ۲۲ کیلومتری تربت حیدریه واقع شده است.این روستا آخرین روستای بخش مرکزی در جنوب شرقی شهرستان واقع شده است و افراد این روستا اکثرا به کشاورزی مشغول هستند و باغات تازه تاسیس پسته نیز در این روستا ایجاد شده است

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D8%A8%D8%AA_%D8%AD%DB%8C%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D9%87

 

 

شهرستان تربت حیدریه دارای ۴ بخش است.از لحاظ ارتباط دهی در حال حاضر بیش از ۹۳٪ جمعیت شهرستان از نعمت تلفن بهره مند هستند، مضافاً به اینکه ۱۰۰٪ روستاهای بالای ۵ نفر جمعیت شهرستان نیز دارای ارتباط بوده و در مجموع حدود ۸/۹۹درصد جمعیت شهرستان به نوعی دسترسی به ارتباط دارند.[نیازمند منبع]

تربت حیدریه از شمال با شهرستان مشهد و نیشابور، از سمت غرب با شهرستان کاشمر و شهرستان بردسکن، از سمت شرق با شهرستان خواف و شهرستان تربت جام و از سمت جنوب با شهرستان گناباد همسایه می‌باشد.

تقسیمات کشوری [ویرایش]

شهرها: تربت حیدریه

شهرها: بایگ

شهرها: کدکن

شهرها: رباط سنگ

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D8%B1%D8%A8%D8%AA_%D8%AD%DB%8C%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D9%87

 

 

موقعيت جغرافيايي شهرستان

شهرستان تربت حيدريه با مساحت 14000 كيلو متر مربع و جمعيت 323 هزار نفر يكي از بزرگترين شهر ستان هاي استان خراسان و قطب كشاورزي خراسان است كه داراي استعداد هاي كشاورزي و معدني بسياري است بطوري كه در 23 مورد از محصولات و يا معدن رتبه اول تا سوم را در سطح كشور يا استان دارا مي باشد.

مركز اين شهرستان شهر تربت حيدريه است كه بر اساس آخرين تقسيمات كشوري داراي 6 بخش به نام هاي مركزي, مه ولات, دولت آباد, رخ, كدكن و بايگ مي باشد. وجود رشته كوه هاي متعدد كه جلگه هاي حاصلخيز را محصور كرده اند عوامل تنوع آب و هوايي و گوناگوني محصولات كشاورزي است. در حال حاضر نيز با توجه به موقعبت حساس آن يعني عبور راه آهن, مشهد ـ بافق ـ هرات و وجود معادن غني و اهميت كشاورزي و منابع آب فراوان آينده درخشاني براي آن پيش بيني مي شود.

بالا


 

پيشينه تاريخي

گرچه پيشينه تاريخي اين منطقه به نام زاوه به دوران قبل از اسلام دوره اشكانيان برمي گردد اما خود شهر كه نامش را از عارف نامي قرن ششم هجري يعني قطب الدين حيدر مي گيرد به قرن ششم و هفتم يعني پس از دفن قطب الدين حيدر و از نظر شهريت به دوره صفوي برمي گردد. رونق و آباداني شهر به حدود دويست سال پيش يعني دوره حاكميت اسحاق خان  قرايي از خوانين و رجال سياسي عصر قاجاريه برمي گردد. اسحاق خان به مرمت و آباداني شهر پرداخته و آن چنان تحولي در شهر بوجود آورد كه مدت ها  اين شهر تربت اسحاق خان معروف بوده است. در دو انقلاب معاصر ايران يعني انقلاب مشروطه در سال 1285 شمسي و انقلاب اسلامي 1357 شمسي تربت از شهر هاي پيشتاز عليه استبداد بوده است.

بالا


 

آرامگاه قطب الدين حيدر

مقبره قطب الدين حيدر مشتمل بر ايواني مرتفع, ورودي و محوطه زير گنبد است اين مزار كه در اصل از بناهاي دوره تيموري است با گنبد دو جداره استقرار بر طاق نماهاي شانزده گانه ايجاد شده است.
در دوره صفويه در زمان شاه عباسي در سال 1023 هجري به همت خواجه سلطان محمود تربتي حاكم تربت با مصالح سنگ و گچ و بسيار مستحكم مرمت و بازسازي شده است. پوشش زيرين سقف در فضاي داخلي مزين به تقوشي هندسي بسيار ممتاز دارد به خط كوفي لا اله الا الله و محمد رسول الله و اسامي تعدادي از عرفا حكاكي گرديده است. ضريح چوبي شيخ د رميان محوطه زير گنبد قرار گرفته و داراي تاريخ 987 هجري قمري است. در امتداد فضاي ورودي نيز محرابي از گچ بريهاي زيبا تعبيه شده است.

بالا


 

رباط لاري

اين رباط در سال 1308 هجري قمري توسط تاجر معروف تربت حاج محمدرضالاري در محله ميدان رباط به ابعاد 64*60 و داراي 24 غرفه تابستاني و اصطبل مشرف به حياط است. شيوه معماري و مصالح بكار رفته در رباط دلالت بر تدبير و معماري اصولي و مستحكم آن دارد پس از گذشت بيش از صد سال  سال هنوز قابل استفاده تجار شهر تربت مي باشد.

 

بالا


 

مسجد و مقبره شيخ حيدر كدكني

شهر كدكن در 75 كيلومتري شمال باختري تربت حيدريه واقع شده است و يكي از مراكز تمدني قبل از اسلام و بعداز اسلام بوده است. آثار و ابنيه اي چون مسجد, ايوان, مقبره, سرداب و تعدادي سنگ قبر مربوط به قرون 10 تا 13 در اين شهر وجود دارد.
مسجد به صورت شبستاني مكعب مستطيل در ابعاد 7*14 متر است كه در مركز آن دو طاق بزرگ با نماي منحصر به فرد تشكيل دو گنبد چهار ترك را داده است در انتهاي هر يك از اتاق مذكور اتاق هاي گهواره اي آجر كاري ديگري به مثابه ستوني براي استحكام گنبد ها ساخته شده است. برخي از محققان و باستان شناسان مسجد را آثار معماري قبل از دوره ايلخاني مي دانند. مردم كدكن بقعه شيخ حيدر, مزار عبدالله ابن موسي كاظم, خواجه نظام المك و نظام الدين مي شناسند.

بالا


 

مزار شيخ ابوالقاسم گورگاني

در سه كيلومتري جنوب شهرستان تربت حيدريه مشرف به روستايي به نام شيخ ابوالقاسم, آرامگاهي قرار دارد كه بر فراز مدفن شيخ ابوالقاسم گورگاني ساخته شد است. وي در سال 373 هجري قمري, بر مستد ارشاد تشست و به سال 450 هجري قمري, دار فاني را وداع گفت. آرامگاه شيخ به صورت طاقي است كه گنبدي بر فراز آن قرار گرفته و در مجاورت بناي مركزي ابنيه اي براي اقامت زائران ايجاد شده است. بقعه امروزي به همت شيوخ گناباد و متصوفه روي بنايي از دوره صفويه ساخته شده است.

بالا


 

آرامگاه شيخ ابوسعيد ابي الخير

بناي اين مقبره در 55 كيلومتري جنوب شرقي تربت حيدريه در روستايي به نام مهنه قرار دارد كه به اعتقاد برخي مدفن شيخ ابوسعيد ابي الخير يا پير مهنه است. وي از عارفان پر آوازه و بزرگ جهان تصوف قرن پنجم هجري است. مولف كتاب اسرار التوحيد به صراحت محل دفن شيخ را ميهنه كه در خارج از مرزهاي ايران است ذكر كرده است ولي اشخاص بسياري در اين امر مباهات داشته ومحل دفن وي را تربت مي دانند.

 

بالا


 

مزار سلطان سليمان   

اين مزار در روستاي ميان كوه واقع در 60 كيلومتري شمال خاوري تربت حيدريه قرار دارد. آرامگاه بنايي شكل گرفته از سنگ وآجر است داخل بنا چهار ايواني است كه با ايجاد فيلپوش ها به هشت گوش تبديل شده و استقرار گنبدي به صورت عرق چين را ممكن كرده است. سبك ساختماني آرامگاه اواخر دوران صفويه را القا مي كند.

 

بالا


 

مزار بوري آباد

قعه امامزاده احمدالرضا در روستاي بوري آباد در 5 كيلو متري جنوب تربت حيدريه و در ميان باغي با درختان سرو بلند قرار دارد. و قدمت ساختمان آن به قبل از دوران صفويه مربوط مي شود. مزار به شكل 8 ضلعي است كه چهار در گاه ورودي به باغ از آن باز مي شود.

 

بالا


 

حمام حاجي رئيس

اين حمام د رسال 1273  هجري قمري توسط مرحوم سيد محمد امين التجار معروف به حاجي رئيس در زميني به ابعاد 35*45 متر در انتهاي خيابان روح بخش تربت حيدريه بنا شده است. حمام از دو قسمت مردانه و زنانه تشكيل شده و شامل فضاهاي ورودي, رختكني (سربينه) مياندر, گرمخانه, مخازن آب گرم و سرد, گلخن مي باشد. در سر در  ورودي حمام كاشي هاي لاجوردي منقوش به گل و بوته, نقاشي و تاريخ ساخت حمام خودنمايي مي كند. از ويژگيهاي جالب قسمت رختگني, هشت ستون سنگي مزين به نقاشي هاي زيباست كه سقف گنبدي شكل و سرسرا را برروي خود تحمل مي كند.

بالا


 

منزل قديمي حاجي رئيس

اين منزل كه هم اكنون در خيابان فردوسي جنوبي تربت حيدريه واقع شده است در دوره قاجاريه توسط مرحوم سيد محمد امين التجار معروف به حاجي رئيس ساخته شده و محل سكونت وي بوده است.

 

 

بالا


 

رباط كسكك

اين رباط در 25 كيلومتري شمال غرب تربت حيدريه در حاشيه معبر روستايي به نام كسكك از جمله رباط هاي شاه عباسي به شمار مي رود. اعتصام الملك در سفرنامه خود به اين بنا با عبارت رباط كوچك اشاره مي كند. رباط داراي سر در ورودي است كه بر طرفين آن ايوانچه ها و طاق نماهايي ايجاد شده است.

 

بالا


 

رباط ظهير آباد

روستاي ظهير آباد در 30 كيلومتري. در تربت حيدريه به طرف بجستان واقع شده است. در حاشيه اين روستا رباطي به چشم مي خورد كه بيشتر توقفگاه كاروانيان بوده است. افضل الملك در سفرنامه خود بناي رباط را به بانويي نسبت مي دهد. در متعددي براي اقامت در فصول سرد سال ايجاد شده است.

 

 

بالا


 

مسجد جامع مركز شهر

اين مسجد در فلكه مركزي تربت حيدريه واقع شده است و قدمت آن به اواخر دوره قاجاريه برمي گردد. اين مسجد به همت شخصي به نام حاج ابوالقاسم هراتي كه بقاياي مسجد قديمي تر را تخريب كرده و به هزينه خود ساخته است. آنچه باعث شكوه عظمت مسجد است ايوان بلندي است كه دو گلدسته در دو طرف آن ساخته شده است.

 

 

 

 

http://www.torbatema.ir/

http://torbatheydari.blogfa.com/

http://www.torbat118.com/torbat118/index.php

http://www.khorasan.ir/Default.aspx?alias=www.khorasan.ir/torbatheydarieh

http://www.torbatinfo.com/hplace.htm

 

 

نوشته شده توسط یاسری  | لینک ثابت |